Är det bara jag som tycker att lamporna ser ut som om någon har fått ett anfall av återvinningsiver och tagit rätt på pappersnäsdukarna efter en rejäl vinterförkylning?
Rolig idé men jag tror inte den skulle passa in här hemma. Den skulle föresten brinna upp eftersom vi bor trångt och eldar i både vedspis och kakelugn. Hemma hos nån annan, i en annan miljö skulle den nog vara riktigt rolig 🙂
Här hemma är inredningen inte särskilt rolig. Det är “gammaldags” som gäller. Rakt av. Men allt måste väl inte vara roligt?
Min favoritlampa står i ett av våra röda hus. Stilen är ju väldigt långt från näsdukslampan. Den var min farmors skrivbordslampa en gång i tiden. Tur att människor har olika stilar. Vad tråkigt det skulle vara annars. Och annars skulle ju ALLA vilja ha farmors lampa!
Såg en sån där lampa hos min kompis första gången och där är den faktiskt fin. Men när man ser alla så där på en gång då förstår jag verkligen ditt tänk, ha ha.
Ha en skön helg!
Ja, den kommer inte till sin rätt precis så jag förstår inte tanken med skyltningen riktigt! Kanske de reas ut och klumpas ihop sådär därför! Men det ser ju bara trassligt och skrynkligt ut! Den ska nog hänga ganska fritt tror jag och det gör den ju inte direkt där! Har dock inte svårt att föreställa mig den fin i rätt sammanhang! Ha en skön helg du med Anna 🙂 Kram
Så fint du bor! Är det dalamålning i trappuppgången eller … Gillar din lampa men inte papperslamporna. Ha en bra dag!
/kram
Det är en schablonmålning som skymtar i trappan som vi gjorde efter en förlaga från en bok. Det är en lyra, passande i ett litet musikhus tyckte vi 🙂 Papperslamporna är småroliga kan jag tycka men inget som skulle passa in här hemma. Nej, farmors lampa är bäst 🙂
Underbar schablon/ kram
Ja den är superfin, tog lite tid att pillra på plats men det var det värt!
Skulle aldrig kunna tänka mig att sätta upp en sådan lampa även om jag skulle få den i present. De är förfärliga tycker jag. Men en tonåring kanske skulle tycka det var kul med en sån. Tack vet jag den gamla lampan som du visar.
Kram
Hahaha 🙂 Smaken är verkligen som baken! Nu börjar jag tycka att den är lite småkul efter alla kommentarer, men som sagt…den skulle bara se märklig ut här hemma och antagligen brinna upp 🙂
Haha, kul sagt “pappersnäsdukar efter en rejäl vinterförkylning”. Formgivaren skrattar nog också. “Tänk att de gick på det där.”
Eller hur Eva? Fantasifull formgivare måste det vara. Och snuvig 🙂
Det där vita ser ut som något som landar i papperskorgen när jag städat i bokhyllan. Men det är säkert både modernt och dyrt, haha
Tittade inte på priset som sagt, den passar ändå inte in hemma, men de ser ut att ha röda lappar och det brukar ju vara billigt 🙂 Slå till Pia! Till nästa gång du städar bokhyllan!
Jag tar 2!
🙂 Båda har sin charm, eller hur Pia?
Snarare var det din farfars bordslampa, åtminstone då jag var barn!
Aha, jag minns den bara från Farmors skrivbord från Gullängsvägen. Från Farfars skrivbord minns jag en Strindbergslampa. Men minnen är inte alltid pålitliga 🙂 Skärmen är ny dock. Ursprungsskärmen var gulaktig men gick tyvärr sönder 🙁
Spännande, fin den andra vid vackert fönster.
Spännande! Eller hur! Tänk att komma på sånt där! 🙂 Visst är halvmånefönstret vackert! Men lite mer traditionellt…det finns även fönster som är lite mer spännande. Halvmånefönstret är bara fina.
Lampan skulle passa i sonens 30-tals rum, de (svärdottern) tog gammelmormors fina sovrumsmöbler (som vi haft och sparat länge fast vi inte hade plats)
Finns verkligen fina sovrumsmöbler från den tiden! Antar att lampan är nån gång från den tiden med! Och att alla är glada att de sparades trots allt 🙂 Särskilt gammelmormor!
Utsnutna näsdukar? Där föll den vackerheten jag såg någon stund. Farmors lampa står sig, vackerhet x 3, lampan framför halvmånefönstret … i ett rött hus …
Den är fin på sitt sätt men utsnutna näsdukar för ju inte tankarna åt något estetiskt tilltalande håll och i min fascination över skapelsen så hamnade jag där 🙂 Visst är halvmånefönstret fint, jag minns när vi gjorde dem, de fanns inte där från början nämligen.
O tänk så mycket DAMM som samlas i “näsdukslampan” 🙁
Det är i alla fall mycket lättare att damma av “farmorslampan” och nu förtiden tänker jag mycket på sån’t. Det skall gå snabbt o enkelt när man far fram med dammtrasan o dammsugaren 🙂
Så långt tänkte inte jag Kicki, hur gör man när man dammar den? Farmorslampan kan man ju bara svepa över med tröjärmen men den där? Kanske den får vara och får en lite mysigare belysning bara…lite skummare?
Ja, se jag tar gärna Din Farmors gamla lampa. Vi har också trångt här hemma, man får vara glad att man får plats med ett köksbord. Snornäsdukslampor, vilket fantastiskt återbruk…det är ju bara att börja skapa…begagnade näsdukar finns väl i massor så här års…
Hahaha 🙂 Helt rätt årstid för det! Lampans skapare hade kanske haft influensa och så föddes idén! Rolig hur som helst!
Ja tänk vad trist det skulle ha blivit om alla hade samma smak. Kram
Eller hur Jenny! Förmodligen skulle allt stanna av! Inga impulser. Ingenting. Hemskt.
Farmors lampa är ju alldeles underbar. Den vill jag tusen gånger hellre ha än näsdukarna på vift
Hahaha 🙂 Näsdukar på vift! Vilket bra namn på en snuvig lampa Eva!